Conservation and Scientific Research staff

David Saunders
Keeper
Overall leadership of the department

Anna Bülow
Deputy Head

Conservators

Alexandra Baldwin
Conservator
Conservation of metal and ceramic artefacts

Caroline Barry
Head of Pictorial Art Conservation
Pictorial art conservation

Julia Barton
Conservator of ceramics
Conservation of ceramics and glass

Maickel van Bellegem
Metals conservator
Metals conservation

Rachel Berridge
Senior conservator
Conservation of metal artefacts

Jenny Bescoby
Paper conservator
Paper conservation

Pippa Cruickshank
Conservator of Organic Artefacts
Conservation of organic artefacts

Duygu Camurcuoglu
Metals conservator

Agnieszka Depta
Paper conservator
Paper conservation

Monika Harter
Head of Organic Artefacts Conservation Section
Leads the team of conservators of organic artefacts conservation for display, loan, study and storage

Amy Drago
Conservator of stone, wall paintings and mosaics
Conservation of stone, wall paintings and mosaics

David Giles
Specialist mounter

David Green
Specialist mounter

Anna Harrison
Conservator of Organic Artefacts
Conservation of organic artefacts

Marilyn Hockey
Head of Ceramics, Glass and Metals Conservation
Leads the team of conservators of metals, ceramics and glass

Fleur Shearman
Conservator of metals

Loretta Hogan
Conservator of ceramics and glass

Denise Ling
Conservator of ceramics and glass

Hayley Bullock
Conservator of metals

Sharon Penton
Preventive Conservator

Kathleen Swales
Conservator of ceramics and glass

Sarahi Naidorf
Conservator of metals

Natalie Mitchell
Conservator of metals

Tracey Sweek
Conservator of stone, wall paintings & mosaics

Karen Birkhölzer
Conservator of stone, wall paintings & mosaics

Michelle Hercules
Conservator of stone, wall paintings & mosaics

Tomasina Munden
Conservator of stone, wall paintings & mosaics

Michael Nielson
Facsimile Technician

Jin Xian Qiu
Conservator of Eastern art on paper & silk

Carol Peacock
Conservator of Eastern art on paper & silk

Keisuke Sugiyama
Conservator of Eastern art on paper & silk

Valentina Marabini
Conservator of Eastern art on paper & silk

Megumi Mizumura
Conservator of Western art on paper

Christina Angelo
Specialist Mounter

Helene Delaunay
Conservator of organic artefacts

Verena Kotonski
Conservator of organic artefacts

Philip Kevin
Conservator of organic artefacts
Conservator of organic artefacts for display, loan, study and storage

Joanna Kosek
Head of Pictorial Art Conservation
Pictorial Art Conservation

Bridget Leach
Papyrus Conservator
Conservation of the papyrus collection

Nic Lee
Head of Section
Stone, Wall paintings and Mosaics Conservation Section and the Facsimile Service

Kathleen Magill
Conservator
Conservation of ceramics and glass

Nicky Newman
Senior conservator of organic artefacts
Conservation of organic artefacts

Pippa Pearce
Senior Conservator
Conservation of metal artefacts

Julie Phippard
Preventive conservator 
Preventive conservation, including environmental monitoring and pest management

Monique Pullan
Conservator of Organic Artefacts
Conservation of organic artefacts

Judith Rayner
Senior conservator
Conservation

Nicole Rode
Conservator of Organic Artefacts
Conservation of organic artefacts

Alice Rugheimer
Paper Conservation
Conservation

Helen Sharp
Conservator
Paper Conservation

Clare Ward
Conservator of Organic Artefacts
Conservation of organic artefacts

Emma Webb
Specialist mounter
Mounting of Western art on paper

Barbara Wills
Conservator of Organic Artefacts
Conservation of organic artefacts

Scientists

Janet Ambers
Scientist
Radiography, Raman spectrometry

Eleanor Blakelock
Scientist
Metalwork and metallurgical technologies, particularly gold and iron

Caroline Cartwright
Scientist
Scientific analysis of organics including wood, charcoal, fibres and other plant remains, shell, ivory and bone

Philip Fletcher
Scientist
Science

Marei Hacke
Scientist
Study of polymeric materials (for example textiles, paper, plastics)

Catherine Higgitt
Head of Science Group
Head of Science Group and organic analysis

Duncan Hook
Scientist
Scientific analysis, especially of gold-, silver- and copper-alloy metalwork from all periods.

Capucine Korenberg
Conservation Scientist
Preventive conservation

Susan La Niece
Scientist
Technology and analysis of non-ferrous metalwork of all periods and cultures, authenticity of metal artifacts

Andrew Meek
Scientist
Vitreous Materials: Scientific analysis of the materials and technology of glass, enamel and vitreous glazed artefacts

Aude Mongiatti
Scientist
Metalwork and metallurgical technologies / chemical health and safety

Sharon Penton
Conservation Scientist
Preventive conservation

Philippa Ryan
Scientist
The study of plant remains from Amara West

Margaret Sax
Scientist
Technology of stone carvings

Antony Simpson
Technical illustration, Treasure analysis

Michela Spataro
Scientist
Scientific analyses of stone and ceramic objects from the Museum collection

Rebecca Stacey
Scientist
Organic chemistry/analysis; natural products (resins, gums, tars, bitumen, fats and waxes); food residues

Quanyu Wang
Scientist
Technology and interpretation of non-precious metal objects. Research on deterioration and conservation of non precious metals

 

Research Fellows, Emeritus Scientists & Students

Philippa Ryan
Scientist (AHRC funded), Archeobotany

Thibaut Deviese
Scientist (Leverhulme Fellow)
Analysis of natural organic materials – Focus on organic colorants

Roberta Tomber
Visiting Research Fellow
Ceramics

Joanna Russell
Scientist (Mellon Postdoctoral Fellow)
Technical imaging . Analysis of pigments and dyes

Paul Craddock
Emeritus Scientist

Nigel Meeks
Emeritus Scientist

Janet Lang
Emeritus Scientist